Департамент охорони здоров'я населення Дніпровської міської ради

13 листопада - Всесвітній день сліпих

08:04:51, 2017-11-13

За допомогою зору людина отримує 80-90% інформації про навколишній світ. Людей, які позбавлені такої можливості від народження або через хворобу, в Україні нараховується близько 300 тисяч. Щороку в Україні інвалідами внаслідок вад зору визнають близько 12 тисяч осіб.

У світі понад 160 мільйонів людей, які страждають від порушень зору, з них 27 мільйонів - повністю сліпі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров`я, щороку кількість сліпих у світі зростає на 1 мільйон осіб, кожні 5 секунд втрачає зір одна доросла людина, кожну хвилину - одна дитина.

За умов ранньої діагностики та профілактики очних хвороб, у половині випадків вдається не допустити сліпоти та зберегти здоровий зір.

До історії виникнення Міжнародного дня сліпих:

У 1784 році педагог Валентин Гаюї в своєму власному будинку в Парижі, на свої особисті кошти відкрив першу в світі школу для сліпих дітей під назвою «Майстерня трудящих сліпих».

Всесвітня організація охорони здоров`я, бажаючи увічнити пам`ять про видатного педагога, прийняла рішення відзначати Міжнародний день сліпих в його день народження - 13 листопада. До XVIII століття світ не знав навчальних закладів для сліпих.

Валентин Гаюї поставивнавчання та виховання сліпих дітей на наукову основу. Він розробив рельєфно-лінійний шрифт для сліпих - «унціал». Шрифт отримав назву від латинського слова, що означає «рівний по довжині одній унції». Це були великі рівні літери, видавлені рельєфом на щільному папері.

Головна перевага «унціала» полягала в тому, що за допомогою цього шрифта можна було навчати сліпих дітей читанню та друкувати книги для сліпих. Шрифт був пересувний, і це допомагало сліпим дітям робити набір потрібного тексту.

Крім того, Валентин Гаюї сконструював прилади для сліпих і матриці для виготовлення рельєфних наочних посібників, географічних карт і глобусів. Цьому ремеслу він навчав і своїх вихованців.

Ідея створення книг для сліпих також належить Валентину Гаюї. За цими першими книгами вчилися незрячі люди аж до появи шеститочкового шрифту Брайля.

За сприянням департаменту охорони здоровʼя населення Дніпровської міської ради в центрах первинної медико-санітарної допомоги до Всесвітнього Дня сліпих, який відзначається щорічно 13 листопада, приділяється особлива увагу інвалідам І групи по зору з урахуванням особливих потреб пацієнтів, організації огляду вдома із залученням для консультації необхідних спеціалістів.

У всіх центрах первинної медико-санітарної допомоги міста працюють досвідчені лікарі-офтальмологи, які надають амбулаторну офтальмологічну медичну допомогу мешканцям в повному обсязі.

Своєчасне звернення до сімейного лікаря з профілактичною метою допоможе запобігти виникненню патології органу зору та попередити найтяжче ускладнення – сліпоту.

Новини