Департамент охорони здоров'я населення Дніпровської міської ради

Урядова програма «Доступні ліки»

13:59:53, 2017-03-30

1 квітня 2017 року стартує Урядова програма «Доступні ліки». Мета програми «Доступні ліки» – забезпечити кожного громадянина України необхідними лікарськими засобами, які покращать якість їхнього життя, дозволять  запобігти   виникненню ускладнень та передчасної смертності.

Пацієнти  за рецептом сімейного або дільничного лікаря, в якого перебувають під амбулаторним  наглядом, зможуть   отримати   ліки від серцево-судинних захворювань, цукрового діабету другого  типу та бронхіальної астми безкоштовно або зі знижкою. Аптеки на добровільних   засадах  підписують договір з  лікувальними закладами первинного рівня надання медичної допомоги, як головними  розпорядниками  бюджетних коштів,   та стають учасниками Програми.

На 2017 рік Уряд виділив на  цю   Програму 500 млн. гривень з державного бюджету.

Як отримати   ліки  за Програмою?

  1. Зверніться до дільничнорго або сімейного лікаря за місцем амбулаторного нагляду в Центр первинної медико-санітарної допомоги  та отримайте правильно  виписаний  рецепт  на 1 місяць лікування.
  2. Отримайте в амбулаторії інформацію, де знаходяться аптечні заклади, що приймають участь в Програмі.
  3. Завітайте до аптеки (рекомендовано зазначити учасників Програми позначкою «Доступні ліки»). 
  1. Отримайте ліки безкоштовно або з частковою доплатою за рецептом, вартість ліків повністю або частково оплачує Держава.

Чому саме  ці  категорії  захворювань?

Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) поширюється на серцево-судинні захворювання,  цукровий діабет ІІ типу та бронхіальну астму.

Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2016 рік, на цукровий  діабет  другого  типу страждає один мільйон осіб. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму в Україні  зареєстровано  більше  200 тис., здебільшого, це діти та молодь.

Для ефективного використання бюджетних коштів рецепт виписують не за комерційною назвою препарату, а на основі міжнародної непатентованої назви (МНН) діючої речовини ліків.

 

В аптеці пацієнт може вибрати – отримати найдешевший лікарський засіб безкоштовно, або обрати іншу торгову марку, доплативши певну суму.

Які ліки пацієнт може отримати безкоштовно, а за які потрібно доплачувати?

Реєстр оптово-відпускних цін визначає максимальну ціну препарату, який може взяти участь в урядовій програмі «Доступні ліки».       Держава повністю  компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Тобто, такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безкоштовно.

Дорожчий  препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну ціну, пацієнт може отримати, доплативши різницю  між  мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату.

Як працює механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації)?

Механізм відшкодування вартості ліків успішно діє в багатьох країнах світу та передбачає забезпечення пацієнтів безкоштовними ліками або значною знижкою на препарати.

В Україні відшкодування вартості ліків визначатиме Національний перелік основних лікарських засобів у 2017 році. У його склад входять рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я 21 міжнародна непатентована назва (МНН або діюча речовина) для лікування серцево-судинних хвороб, бронхіальної астми та цукрового діабету ІІ типу.

Як регулюватимуть ціни на лікарські засоби в Україні?

Ціна на лікарські засоби, які відшкодовує держава, має бути обґрунтованою. Дуже часто ціни на одні й ті самі ліки в Україні є значно вищими, ніж у   сусідніх   країнах.

Задля забезпечення доступності ліків в Україні, МОЗ встановлює  граничну  оптово-відпускну  ціну  лікарських  засобів по 21 міжнародній непатентованій  назві (МНН або діюча речовина), які входять  до програми реімбурсації.

Граничну оптово-відпускну ціну розрахують, базуючись на медіанній ціні на лікарський засіб у 5 сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії.  Це країни ЄС, де вже давно сформована система регулювання цін на лікарські засоби та механізм відшкодування вартості ліків. Оскільки виробникам вигідно реалізувати ліки за такою ціною в сусідніх країнах, отже, так само має бути і в Україні.

Чи може пацієнт отримати безкоштовні ліки без рецепта?

Уряд не буде обмежувати вільний ринок ліків. Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи рецепта від свого лікаря, він може це  зробити   у    будь-якій   аптеці.      Проте  у  такому  випадку   аптека не матиме  підстав  для  того, щоб   відпустити   даний  лікарський   засіб   безкоштовно або зі знижкою.

 

 

 

     

 

 

Новини