16.06.2020

МЕДИЦИНА ДНІПРА: ЛЮДИ-ЛЕГЕНДИ

Дніпро – унікальне місто! У ньому живуть унікальні люди, які люблять своє місто та які вносять свій великий внесок у розвиток Дніпра. Серед них є багато тих, які мають щире бажання, знання, навички, досвід, щоб дарувати мешканцям міста найдорожче – здоров’я та життя.

Сьогодні хочемо розповісти про людину, яка зробила великий внесок в розвиток медицини міста, особливо в розвиток дуже цікавого, важливого та складного напрямку як алергологія.  Цю людину люблять хворі, поважають колеги та друзі. Своїм досвідом вона щиро ділиться з колегами в країні та її добре знають та поважають закордонні колеги, які займаються алергологією. Мова йде про Дитятковську Євгенію Михайлівну – заслуженого лікаря України, доктора медичних наук, професора, віце-президента асоціації алергологів України, члена Європейської академії алергології, керівницю алергологічного центру, лікаря-алерголога КНП «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги» ДМР, депутата Дніпровської міської ради, голову постійної комісії міської ради з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення та міжнародних зв’язків, головного алерголога м. Дніпра та Дніпропетровської області.

Народилася Євгенія Михайлівна в Приморському краї, куди переїхали батьки після закінчення інституту. При поверненні до м. Дніпропетровськ в 1968 вступила до   Дніпропетровської середньої школи № 81, яку закінчила з золотою медаллю. Приймала активну участь у житті школи та рідного Кіровського району. Після закінчення школи одразу вступила до медичного інституту.   На наше питання про те, чому саме медичний інститут, вона відповіла : « Я завжди мріяла про медицину та не розуміла іншої професії. Займалася науковою роботою в студентських гуртках, привозила дипломи, перемагала на студентських олімпіадах».

На 5 курсі Євгенія Дитятковська стала впевненою, що зробила правильний вибір. Цей вірш відповідає почуттям молодого лікаря:

«На свете этом много ныне
путей, дорог и все зовут,
Ты путь свой выбрал в медицине
тревожный и нелёгкий путь,
Через удачи и невзгоды
ты многих встретишь на пути,
а сможешь этот путь пройти?

И взглянет он открывши веки,
О! Как ты ждал вот этот миг,
Ты спас не просто человека -
ведь каждом человеке мир!

Он снова будет с ветром споря
к Девчонке берегом бежать
и их следы смывая морем
О чем-то будет напевать,

Им снова будет дождь над крышей,
Им будут ветры и костры,
Скажите, что есть мире выше
Чем возвращать миры, в миры?»
                                                Дитятковська Є. М.

«Після закінчення інституту працювала лікарем-алергологом на базі І клінічної лікарні, потім в 7 клінічній лікарні, де не було реанімації. Тяжких хворих рятували самі. Потім відкрилась реанімація в 7 лікарні, яку очолив  молодий, розумний та люблячий свою професію Болтянський С.В, нині заслужений лікар України, кандидат медичних наук, наш друг з яким були розроблені методики лікування тяжких хворих на алергічні захворювання.», -розповіла Євгенія Михайлівна

Через 15 років після закінчення інституту отримала звання заслуженого лікаря України та почала писати кандидатську дисертацію, яку зробила за 1,5 роки. В 1996 році стала кандидатом медичних наук, а в 2013 році – доктором медичних наук зі спеціальністю клінічна алергологія.
    
Євгенія Михайлівна завжди була небайдужою людиною до проблем в медицині. В 1991 році до України за її ініціативою були завезені перші лікарські засоби, які були безкоштовними для хворих на аллергію. Євгенія Михайлівна Дитятковська читала лекції з питань алергології та консультувала співробітників ПАТ «ДМК». У результаті дружби між алергологічним відділенням і  Дніпродзержинським металургійним комбінатом, ДМК почали закуповувати сучасні ліки для лікування алергологічних хворих всій області, в таке ж співробітництво підключився і Нікопольський феросплавний завод, і шахти «Павлоград Вугілля».

Проте, у Євгенії Михайлівни завжди були мрії, в яких тепліла надія зробити алергологію такою, щоб вона була на європейському рівні. Саме 17 квітня 2018 року збулась мрія, був відкритий перший, сучасний та єдиний в Україні Алергологічний  Центр, який надає комплексну, спеціалізовану медичну допомогу дорослим та дітям із різноманітними алергічними захворюваннями в одному місті. Для відкриття такого центру було докладено максимум зусиль не тільки Євгенії Михайлівни, але й міської влади. З міського бюджету було виділено 8 млн. грн. на закупівлю медичного обладнання для центру та реконструкцію будівлі для дитячого підрозділу. У Центрі впроваджені всі європейські методики діагностики та лікування. Науковими дослідженнями в Центрі керує кафедра професійних хвороб та клінічної імунології ( зав. кафедри, професор, Гашинова К.Ю.) та відповідає за наукову базу проф. Дитятковська Є.М. Лікарі чудово поєднують практичну медицину з наукою,  мають всі найсучасніші знання, яким навчає їх Євгенія Михайлівна. Навіть в її відсутність робота та життя в Центрі не припиняється, тому що працівники Центру- єдина команда.

«Мрії збуваються лише тому, що дуже багато в мене вклали мої вчителі, це академік Дзяк Г.В.. професор Горячкіна Л.О., доцент Риндіна Ю.П., доцент Волькова Л.В. – низький їм уклін та завдяки підтримці Департаменту охорони здоров’я, та, головне, мера Бориса Філатова.

Великою частиною життя Євгенії Михайлівни стала депутатська діяльність, яка почалася з 2015 року. У Центральному районі міста постійно відбувається благоустрій (ремонти дахів, підвалів, оновлення асфальту тощо).

«Спочатку для мене ця діяльність була дуже складною, проте зараз я отримую велике задоволення від того, що можу допомагати людям не тільки в галузі медицини. Дякую міському голові Борису Філатову, що я маю змогу бути частиною команди! Борис Філатов - це велика людина, яка має принципові позиції в житті»,- наголосила Євгенія Михайлівна.

Також родина Дитятковських постійно допомагає та підтримує бійців на передовій. Проте сама Євгенія Михайлівна в 2019 році разом із лікарями та депутатами Дніпровської міської ради відвідала зону ООС, щоб забезпечити бійців необхідними препаратами та надати консультації.

«На передовій багато військовослужбовців, які страждають сезонною алергією, що проявляється ринітом, кон’юнктивітом і бронхіальною астмою. Я вважаю, що ми повинні допомагати бійцям, адже завдяки їм  ми маємо можливість спокійно працювати та жити. Девіз всього мого життя – поспішати робити добро!».

«Я зростала в родині, в якій дуже поважали творчість і проводили цікаво разом час. Талант, бажання та змогу писати вірші  я успадкувала від своєї мами, яка була дуже творчою людиною. Мій чоловік, син, невістка – усі креативні та творчі люди.
Я завжди займала активну життєву позицію та ніколи нічого не очікувала від оточуючих. Мене навчили: якщо чогось дуже хочеться – необхідно йти та робити. Тому я дуже вдячна своїй родині, батькам за виховання. Родина – це найцінніше, що я маю в своєму житті! Я дуже вдячна моєму чоловіку Олександру, який підтримує всі мої починання»

Відзнаки та нагороди:
-    Заслужений лікар України 1994 року;
-    Орден «За заслуги»  ІІІ ступеню, 2004 року;
-    Медаль «За вірну службу рідному місту» та медаль «За розвиток регіону», 2009 року;
-    Золота відзнака ООН  «За честь та достоїнство», 2014 року;  
-    Орден «За оборону країни» 2015 року, нагороджена грамотою МОЗ України, грамотою Кабінета Міністрів.
-    Орден «Пітріот України» 2020 ріу
-    Медаль імені Лернера І.П. за внесок у розвиток алергології, 2019 року.
Повернення до списку