04.10.2019

Профілактика гінекологічних захворювань:мамографія

Профілактика гінекологічних захворювань: мамографія, цитологічний скринінг, самоогляд молочної залози та ін.

Про це більш детально розповіла Ломоносова Ольга Олександрівна - генеральний директор КНП «Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги №8 » ДМР, сімейний лікар.

Часто люди забувають про важливість профілактичних оглядів. І приходять тоді, коли вже пізно. Онкологічна патологія жіночої статевої сфери займає досить високе місце серед іншої онкопатології. До 25% всієї патології виявляється на ранній стадії і важливо, що 95% з виявлених на 1 і 2 стадії виліковні.

Своєчасна діагностика = життя

«Саме рання діагностика є запорукою того, що лікування буде успішним! У кожної четвертої жінки в Україні рак грудей діагностують на III-IV стадії, коли ефективність лікування значно знижується. Схожа ситуація і зі здоров'ям чоловіків: в 21% випадків виявлених онкозахворювань у чоловіків, рак простати виявляють вже на метастатичних стадіях », - коментує Ломоносова Ольга Олександрівна, генеральний директор КНП « Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги №8 »ДМР, сімейний лікар.
За три роки на Дніпропетровщині скринінг на рак молочної залози пройшли понад 26 000 жінок, а також 2,27 млн цитологічних досліджень - діагностичних лабораторних досліджень на виключення раку шийки матки.

Самообстеження молочних залоз - раз на місяць!

Діагноз раку молочної залози, за даними статистики, на жаль доводиться почути кожній дев'ятій жінці, з усіх, у якого була виявлена патологія. При цьому в 90% випадків зміни в молочній залозі виявляють самі жінки.
«Щоб не пропустити захворювання молочних залоз кожна жінка щомісяця повинна проводити самоогляд грудей. Ставтеся до цього як до звичайної гігієнічної процедури. Важливо, проводити огляд і обстеження в трьох положеннях. Почніть з огляду грудей перед дзеркалом: обидві руки кладуть за голову, звертають увагу на зміни розміру, асиметрію, структуру шкіри, потім в положенні руки на поясі, кілька разів напружуючи і розслабляючи грудні м'язи. У положенні стоячи: одна рука за голову, протилежною рукою круговими рухами проводять обмацування молочної залози у напрямку від краю до соска, також пахвову область на наявність ущільнених лімфатичних вузлів. Потім з іншого боку. Також проводять і в положенні лежачи. В кінці обстеження легко натиснути на соски, щоб перевірити наявність виділень з сосків. Якщо ви помітите будь-які зміни, ущільнення, больові відчуття, зміни кольору шкіри або виділення - це важливо! Негайно зверніться до свого сімейного лікаря або терапевта. Він направить вас на відповідні обстеження або до відповідного фахівця », - зазначає Ольга Ломоносова.

Всі жінки до 40 років повинні раз на рік проходити ультразвукове обстеження, а після 40 років - мамографію. Особливу увагу слід приділяти жіночому здоров'ю саме в 50-65 років - це самий критичний період у розвитку раку молочної залози. Однак не слід втрачати пильність в будь-якому віці.
«Тим більше, що темпи захворюваності на рак молочної залози як в нашому місті, так і в Україні в цілому, зростають. Серед основних факторів ризику захворювання - спадковість, паління, вживання алкоголю, хронічний стрес, відсутність вагітностей протягом життя, аборти або відмову годувати дітей грудьми », - каже лікар.

Негайно зверніться до мамолога (онколога), якщо виявили:
• ущільнення або новоутворення в грудях;
• деформації форми і / або контурів грудей;
• втягнення шкіри грудей або соска, вид «лимонної кірки»;
• кров'янисті виділення з соска, ерозії і виразки на соску;
• збільшення пахвових і / або надключичних лімфатичних вузлів.

Хвороби молодіють

Фахівці констатують, що хвороби, на жаль, молодіють.
«Якщо у дівчини статеве дозрівання почалося в 11-12 років, батькам треба бути особливо уважними до її здоров'я. Не менш важливим є і момент захворювання різними захворюваннями, що передаються статевим шляхом, хаотичне сексуальне життя, алкоголь, куріння - всі ці фактори вкрай негативно впливають на жіноче здоров'я », - зазначає лікар.

Щорічно в Україні інфекції, які передаються статевим шляхом, вражають близько 200 000 людей. І, за різними підрахунками, така статистика відображає лише 30% від реальної кількості хворих. Виліковні це: бактеріальні (хламідіоз, сифіліс, гонорея тощо), паразитарні (короста), грибкові (кандидоз), протозойні (трихомоніаз). Невиліковними є вірусні захворювання - герпес, ВІЛ. Для того, щоб заразитися будь-який з перерахованих інфекцій, достатньо всього одного незахищеного статевого акту.

У Дніпрі в усіх лікувально-профілактичних закладах пацієнткам доступні безкоштовні дослідження - гінекологічний огляд, кольпоскопія, цитологічні дослідження, УЗД і мамографія молочних залоз. Цей перелік профілактичних обстежень рекомендований всім жінкам, відповідно до віку, і спрямований на раннє виявлення онкологічних захворювань молочної залози та шийки матки. Всі процедури проводяться на сучасному обладнанні за направленням сімейного лікаря, який в разі підозри будь-якої патології запише Вас на прийом до лікаря-фахівця. Також ви можете звернутися до свого сімейного лікаря за порадою або консультацією.

У Дніпрі функціонує мамографічне обладнання в КЗ "Міськіа лікарня№9" ДМР та КЗ "Міській лікарні №4" ДМР, а також мобільний мамограф, який обслуговує віддалені райони міста і області.

Згідно з анкетами-пам'ятками, розробленими Національним інститутом раку, в кожному віці потрібні свої дослідження. При наявності патології або схильності до неї частота досліджень може змінюватися.

Жінкам від 20 до 29 років потрібно проходити:

• Клінічне обстеження молочних залоз - 1 раз на рік;
• цитологічна діагностика (ПАП-тест) раку шийки матки - з
21 року, 1 раз в 3 роки.

Жінкам від 30 до 39 років потрібно проходити:

• Клінічне обстеження молочних залоз - 1 раз на рік;
• цитологічну діагностику (ПАП-тест) і тест на вірус
папіломи людини (ВПЛ-тест) - 1 раз в 5 років.

Жінкам від 40 до 49 років потрібно проходити:

• Клінічне обстеження молочних залоз - 1 раз на рік;
• Мамографію - 1 раз на 2 роки;
• цитологічну діагностику (ПАП-тест) і тест на вірус
папіломи людини (ВПЛ-тест) - 1 раз в 5 років.

Жінкам від 50 років і старше треба проходити:

• Клінічне обстеження молочних залоз - 1 раз на рік;
• Мамографія - 1 раз в 2 роки
• Колоноскопія - 1 раз в 5 років.

Після 60 років інші обстеження призначає сімейний лікар або терапевт за потребою.
Повернення до списку